Jak przekazać 1%
Szukaj organizacji
Obwieszczenie mpips nt. wykazu opp za 2012 rok
Obwieszczenie mpips nt. wykazu opp za 2011 rok
Obwieszczenie mpips nt. wykazu opp z dn. 29-12-2008
OLIMPIADY SPECJALNE POLSKA

„Pragę zwyciężyć - lecz jeśli nie będę

mógł zwyciężyć, niech będę dzielny

w swym wysiłku”

(Słowa przysięgi Olimpiad Specjalnych)

Sprawczym motorem pozytywnych zmian na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie stał się ruch Olimpiad Specjalnych. Idea wykorzystania sportu jako instrumentu humanizacji narodziła się w USA, gdzie Eunice Kennedy Shirver - siostra prezydenta Kennedyego - podjęła się stworzenia międzynarodowej organizacji na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pragnęła, aby „W każdym zakątku świata dzieci skrzywdzone przez los miały swój status pełnego człowieczeństwa”. Dzięki temu ci, których świat nauki uznał za niezdolnych do udziału w rywalizacji sportowej, mogą brać udział w zawodach, przeżywając radość i dumę ze swoich sportowych osiągnięć. Objęcie dzieci, młodzieży i dorosłych ruchem Olimpiad Specjalnych stało się nową formą terapii niepełnosprawnych intelektualnie, a także nadało wielu z nich sens życia i godność człowieka.

Na dzień dzisiejszy ruch Special Olympics zrzesza 2.256.733 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w ponad 200 akredytowanych programach w 150 krajach. W Olimpiadach Specjalnych mogą brać udział osoby ze zdiagnozowaną niepełnosprawnością intelektualną, bez względu na stopień czy współwystępujący inny rodzaj niepełnosprawności fizycznej lub zmysłowej. Udział w treningach i zawodach sportowych nie wymaga uiszczania żadnych opłat przez zawodników i ich rodziny.

Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach olimpijskich dzieciom, młodzieży i dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną, zapewnienie ciągłych możliwości rozwijania sprawności fizycznej, demonstrowania odwagi, doświadczania szczęścia oraz dzielenia się radością ze swoich osiągnięć, nawiązywania nowych przyjaźni zarówno pomiędzy zawodnikami, jak i ich rodzinami i społecznością lokalną.

Celem Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwości uczestniczenia we współzawodnictwie sportowym, a także tworzenie odpowiedniej atmosfery w czasie zawodów sportowych oraz zwiększenie świadomości społecznej i przybliżenie sylwetki osoby niepełnosprawnej intelektualnie.

Myślą przewodnią zawodów nie jest zwycięstwo, lecz samo uczestnictwo w tej imprezie, która jest daleka od wszelkich barier, rasizmu, przesądów i dyskryminacji. Zwycięzcą jest każdy, kto bierze udział w zawodach, podejmie trud walki i wytrwa. Dlatego też miejsc na podium jest osiem, czyli tyle, ile wynosi liczba zawodników w danej grupie sprawnościowej. Trzy pierwsze miejsca otrzymują medale, następne pięć specjalne wstążeczki.

W Polsce zawodnicy uczestniczą w treningach i zawodach sportowych w 16 letnich ( pływanie, lekka atletyka, badminton, koszykówka, jazda konna, gimnastyka, trójbój siłowy, żeglarstwo, piłka nożna, tenis stołowy, tenis ziemny, jazda na wrotkach, kajakarstwo, kolarstwo, bowling, bocce ) i 4 zimowych dyscyplinach sportu ( narciarstwo zjazdowe, hokej halowy, narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo szybkie ).

Zawody Olimpiad Specjalnych są rozgrywane jako oddzielne imprezy i nie są związane z ruchem paraolimpijskim. Co cztery lata odbywają się światowe letnie i zimowe igrzyska Olimpiad Specjalnych. Rozgrywane są również zawody rangi europejskiej oraz na poziomie narodowym, regionalnym i lokalnym.

Olimpiady Specjalne zostały stworzone z myślą, iż osoby niepełnosprawne intelektualnie potrafią przy odpowiedniej zachęcie, motywacji i podejściu trenować, cieszyć się, bawić i czerpać korzyści z uczestnictwa w dyscyplinach indywidualnych i zespołowych. Korzyści z uczestnictwa w ruchu Olimpiad Specjalnych są bardzo duże. Przede wszystkim poprawienie sprawności fizycznej, czerpanie radości ze sportu i nawiązywania nowych przyjaźni, a także wiara we własne siły i szczęście z osiąganych wyników.

tel. 0 22 627 07 58, 625 71 19

Dane adresowe:
Adres: PIĘKNA 3A
Miejscowość: WARSZAWA
Województwo: M.ST. WARSZAWA
Zadania sfery pożytku publicznego
 

Zadania sfery pożytku publicznego

6   działania na rzecz osób niepełnosprawnych
14   upowszechnianie kultury fizycznej i sportu
23   promocja i organizacja wolontariatu
Województwo:
Miasto/Najbliższe miasto:
Jakiego rodzaju pomocy szukasz?
Twój email:
Na wskazany adres email wyślemy adresy najbliższych placówek mogących pomóc w Twojej sprawie
 
Odwiedziło nas
785287
 osób
Stronę wykonała webmaster Agnieszka Witer